Terapia olejkami eterycznymi
Naturalna aromaterapia
Olejki eteryczne to skoncentrowane, lotne substancje uzyskiwane z roślin, często wykorzystywanych jako przyprawy i zioła kulinarne. Terapeutyczne olejki eteryczne posiadają naturalne właściwości lecznicze, takie jak:
- działanie przeciwwirusowe,
- przeciwzapalne,
- przeciwbakteryjne,
- przeciwgrzybicze,
- przeciwpasożytnicze,
- przeciwinfekcyjne,
- oraz pełniące funkcję naturalnych antybiotyków.
Badania naukowe nad aromaterapią
Amerykańscy naukowcy jako pierwsi na świecie przeprowadzili randomizowane badanie kliniczne, które wykazało, że mieszanka olejków eterycznych może korzystnie wpływać na poziom zmęczenia u kobiet z niedoczynnością tarczycy.
W badaniu wzięły udział 54 kobiety cierpiące na niedoczynność tarczycy, przy czym wykluczono osoby z historią raka tarczycy, aby uniknąć zafałszowania wyników, związanych z odmiennym mechanizmem powstawania zmęczenia w tej grupie.
Grupa badawcza stosowała mieszankę olejków eterycznych w ramach aromaterapii, natomiast grupa kontrolna używała bezwonnego oleju z awokado. Mieszanka aktywna składała się głównie z olejku z mięty pieprzowej z dodatkiem olejków z pieprzu, goździkowego, z białego grejpfruta i bergamotki. Uwzględnienie grupy kontrolnej było kluczowe, ponieważ zmęczenie, będące subiektywnym odczuciem, jest podatne na efekt placebo.
Zalecany sposób aplikacji olejków w aromaterapii był interesujący. Każda z uczestniczek otrzymała buteleczkę z olejkiem oraz kartonik, na który miała nakraplać trzy krople olejku i wdychać zapach przez 15 minut, raz dziennie przez 14 dni. Podczas sesji aromaterapii można było pić wodę, jednak zakazane było spożywanie posiłków.
Po dwóch tygodniach, za pomocą kwestionariusza Multidimensional Fatigue Symptom Inventory (MFSI), oceniano poziom zmęczenia. W grupie stosującej olejki eteryczne odnotowano znaczną redukcję zmęczenia w porównaniu do grupy kontrolnej, choć nie wszystkie aspekty były statystycznie istotne. Największy efekt aromaterapia wywarła na ogólny poziom zmęczenia oraz jego wpływ na nastrój.
W grupie stosującej aromaterapię u jednej uczestniczki pojawiły się bóle głowy, które ustąpiły po zaprzestaniu inhalacji. Choć może to sugerować nowe, nieznane wcześniej działanie uboczne olejków eterycznych, równie dobrze mogło to być przypadkowe zjawisko.
Autorzy badania wybrali skład aktywnej mieszanki na podstawie przeglądu literatury naukowej, gdzie olejek miętowy odgrywał główną rolę, a pozostałe składniki miały wzmocnić jego działanie. Przed naukowcami stoi teraz wyzwanie dalszego badania potencjału olejków eterycznych, w tym poszukiwania skuteczniejszych mieszanek oraz testowania ich na osobach cierpiących na inne schorzenia, takie jak nowotwory, gdzie zmęczenie jest szczególnie dotkliwe. Z pewnością czeka nas wiele kolejnych badań nad zastosowaniem olejków eterycznych w terapii.
Bibliografia:
Na podstawie: Hawkins J, Hires CY, Dunne EW, Keenan LA. „Aromatherapy reduces fatigue among women with hypothyroidism: A randomized placebocontrolled clinical trial.” *J Complement Integr Med.* 2019 Aug 22.